polski       > deutsch       > english 

 

Królestwo Niderlandów

 

Pod względem powierzchni Holandia jest malym krajem ; powierzchni 41.540 000 km² ( Polska 312.680 km²) czyli Holandia to powierzchniowo to tylko 13,3% powierzchni Polski. Ale zaiwazalna jest większa gęstoś zaludnienia. Mieszka tu 17 milionow 340 tys mieszkancow. Polske zamieszkuje obecnie wg danych statystycznych prawie 38 milionow ludzi. Porownujac Holandie z Polska oznacza to, ze na 13 procentach powierzchni Polski, mieszka polowa mieszkancow Polski. W Holandii jest ciasno.

Na określenie nazwy kraju przeważnie używa się nazwy Holandia. Jednym z powodów jest historyczne znaczenie prowincji "Holland". Podobnie jak w Niemczech kraje związkowe, w Holandii jest 12 różnych prowincji, ale ich znaczenie polityczne jest znacznie mniejsze. Poza Holandią, do Królestwa Niderlandów należą Antyle Holenderskie i Aruba.

Kolor pomarańczowy jest uważany za barwę narodową Holandii. Rodzinę królewską z historycznych powodów nazywa się potocznie „De Oranjes”. Czy to podczas meczów drużyn narodowych, czy w związku z królewskimi uroczystościami, takimi jak Dzień Króla, całe ulice i domy są udekorowane wieloma gadżetami w kolorze pomarańczowym. Poczucie tradycji i miłość do ojczyzny są bardzo ważne dla wszystkich mieszkańców kraju.

Królestwo Niderlandów jest jedną z konstytucyjnych monarchii Europy. Król lub królowa nie tylko reprezentują państwo, lecz również biorą udział w trudnym procesie tworzenia holenderskiego rządu. Wraz z powołaną przez siebie radą państwa mogą także wpływać na ustawodawstwo. System prawny jest podobny do niemieckiego, a zachowanie jednolitości orzecznictwa jest zasadą nadrzędną.

Od wieków Holandia jest wiodącym krajem handlowym. W XVII wieku była jedną z największych swiatowych potęg morskich i kolonialnych. Handel przyprawami i szczególnie ziarnami kawy odbił się na preferencjach Holendrów, którzy kawę piją przez całą dobę i przy każdej okazji. Kolejnym filarem holenderskiej gospodarki było rolnictwo, które zyskało uznanie na całym świecie dzięki wykorzystaniu żyznych gruntów polderowych i zastosowaniu wiatraków do melioracji. Dzięki temu kraj słynie z uprawy tulipanów i warzyw oraz innowacyjnej hodowli zwierząt.

Klimat jest umiarkowanie morski z przyjemnymi temperaturami latem i stosunkowo łagodną zimą. Krajobrazowo kraj jest nizinny na całym obszarze. Jednakże urokliwe wybrzeże i rolniczo użytkowane równiny nigdy nie pozwalają na nudę. Ważną rolę w komunikacji odgrywa transport wodny. Przez kraj przepływa wiele dużych i małych rzek, a największym nie tylko holenderskim, lecz także europejskim portem jest Rotterdam.

 

 

 

 

Królestwo Niderlandów

 

Pod względem powierzchni Holandia jest malym krajem. Zajmuje 41 526 km² ( Polska 312.680 km²), czyli Holandia powierzchniowo to 13,3% powierzchni Polski. Ale zauważalna jest większa gęstość zaludnienia, bo 414 osób na km². Mieszka tu 17 303 291 mieszkańców. Polskę zamieszkuje obecnie według danych statystycznych ponad 38 milionów mieszkańców. Porównując Holandię z Polską oznacza to, że na 13 % powierzchni Polski, mieszka połowa mieszkańców Holandii.

Na określenie nazwy kraju przeważnie używa się nazwy Holandia. Jednym z powodów jest historyczne znaczenie prowincji „Holland”. Podobnie jak w Niemczech istnieją kraje związkowe, w Holandii jest 12 różnych prowincji, ale ich znaczenie polityczne jest znacznie mniejsze. Poza Holandią do Królestwa Niderlandów należą Antyle Holenderskie i Aruba.

Kolor pomarańczowy jest uważany za barwę narodową Holandii. Rodzinę królewską z historycznych powodów nazywa się potocznie „De Oranjes”. Czy to podczas meczów drużyn narodowych, czy w związku z królewskimi uroczystościami, tj. Dzień Króla, całe ulice i domy udekorowane są ozdobami w kolorze pomarańczowym. Pielęgnacja tradycji i miłość do ojczyzny są bardzo ważne także dla mieszkańców tego kraju.

Królestwo Niderlandów jest jedną z konstytucyjnych monarchii Europy. Król lub królowa nie tylko reprezentują państwo, lecz również biorą udział w procesie tworzenia holenderskiego rządu. Wraz z powołaną przez siebie Radą Państwa mogą także wpływać na ustawodawstwo. System prawny jest podobny do niemieckiego, a zachowanie jednolitości orzecznictwa jest zasadą nadrzędną.

Od wieków Holandia jest krajem wiodącym pod względem handlowym. W XVII wieku była jedną z największych światowych potęg morskich i kolonialnych. Handel przyprawami i szczególnie ziarnami kawy odbił się na preferencjach Holendrów, którzy kawę piją przez całą dobę i przy każdej okazji. Kolejnym filarem holenderskiej gospodarki było rolnictwo, które zyskało uznanie na całym świecie dzięki wykorzystaniu żyznych gruntów polderowych i zastosowaniu wiatraków do melioracji. Dzięki temu kraj słynie z uprawy tulipanów i warzyw oraz innowacyjnej hodowli zwierząt.

Klimat kraju jest umiarkowanie morski z przyjemnymi temperaturami latem i stosunkowo łagodną zimą. Krajobrazowo kraj jest nizinny na całym obszarze. Jednakże urokliwe wybrzeże i rolniczo użytkowane równiny nigdy nie pozwalają na nudę. Ważną rolę w procesie komunikacji odgrywa transport wodny. Przez kraj przepływa wiele dużych i małych rzek, a największym nie tylko holenderskim, lecz także europejskim portem jest Rotterdam.

 

 

 

My w Europie — służymy naszym doświadczeniem pracodawcom i pracownikom                         

Homepage FairJob      Homepage Fairmaxx GmbH      Homepage Taemso GmbH         Zur Homepage